جای خالی شیوا

فردای شبی که برندگان جایزه بین المللی شجاعت زنان را اعلام کردند و اسم من هم جزو ده زن شجاع سال 2010 اعلام شد، روز غم انگیزی بود: خبر بازداشت جعفر پناهی، دوستان، همکاران و خانواده اش منتشر شد، خبر صدور حکم اعدام برای محمد امین ولیان پخش شد و مثل بسیاری از روزهای دیگر یاد شیوا و بقیه زنان و مردان دربند بودم. با خودم فکر کردم: خب که چی؟ بلند می شوی و می روی و جایزه ای می گیری و لبخندی و عکس یادگاری و سخنرانی حتی شدیداللحنی درباره وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران و بی فایده بودن اقدامات کشورهایی که خود را طرفداری حقوق بشر می دانند در متوقف کردن نقض حقوق بشر در ایران. همه دست می زنند و با سر تایید می کنند و همین و دیگر هیچ! فکر کردم باید کار دیگری بکنم که شاید کمی، فقط کمی بتواند حضار را و رسانه ها را تحت تاثیر قرار دهد. این بود که تصمیم گرفتم جایزه را به شیوا نظرآهاری تقدیم کنم و در عین حال به واشنگتن برای شرکت در مراسم نروم تا همه، جای خالی شیوا را در آن تصویرهای رسمی، در آن ژست ها  لبخندها و در آن دست دادن ها و آمدن و رفتن ها ببینند.

پس از چند روز رد و بدل کردن ای میلهای بی پایان، بالاخره امروز متوجه شدم وزارت خارجه آمریکا نپذیرفته است  پیام ویدئویی مرا که در آن اعلام می کنم جایزه خود را به شیوا نظرآهاری تقدیم می کنم و برای اینکه جای خالی او را همه جهانیان ببینند، برای شرکت در مراسم به واشنگتن نخواهم آمد، در مراسم فردا پخش کند. آنها حتی نپذیرفتند متن پیام را قرائت کنند. از من می پرسید چرا، می توانم چندین تحلیل بیاورم هرچند هیچ یک دلیل واقعی نیست اما فقط می گویم درست به خاطر همان جای خالی در تصویری که قرار بود بی عیب و نقص باشد!

شب خوش خانم کلینتون! فردا فقط 9 برنده خواهید داشت و فعالان حقوق بشر ایرانی حق خواهند داشت بپرسند: شما که حتی به یادی از شیوا نظرآهاری فرصت ابراز نمی دهید، مبادا خدشه ای باشد روی بوم رنگ و روغنی که برپا کرده اید، چگونه می توانید انتظار داشته باشید باور کنیم که نقض حقوق بشر در ایران، مساله ای واقعا جدی برای شماست؟ حداقل در این یک مورد که آب به آسیاب کیهان و آنهایی ریخته اید که با نوکر آمریکا خواندن فعالان جامعه مدنی، سعی در خاموش کردنشان دارند.

این، پیام ویدئویی است که قرار بود پخش شود:

این هم متن فارسی پیام:

«بسیار مفتخرم که به عنوان یکی از ده برنده جایزه سالانه شجاعت زنان برگزیده شده ام که بار دیگر فرصتی است برای به رسمیت شناخته شدن فعالیتها و مقاومتهای زنان ایرانی در عرصه جهانی و همینطور، مریی شدن تقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران، به خصوص، سرکوب وسیع فعالان جامعه مدنی، بعد از انتخابات ریاست جمهوری 88.

این جایزه، همانگونه که از نامش پیداست، هر سال، به زنانی در سراسر جهان داده می شود که شجاعت استثنایی در دفاع از حقوق زنان، عدالت اجتماعی و حقوق بشر از خود نشان داده اند. درست به همین دلیل، من مایلم جایزه خود را به شیوا نظرآهاری، دختر جوانی که به دلیل دفاع از حقوق زنان و حقوق بشر، هم اکنون در ایران زندانی است، تقدیم کنم زیرا فکر می کنم شجاعت اوست که استثنایی و در خور تحسین است. شیوا، که در تمام دوران جوانی اش، یعنی از5 سال پیش به این طرف، با ایجاد کمیته گزارشگران حقوق بشر، که یک گروه دانشجویی است که گزارشهای معتبری از نقض حقوق بشر در ایران منتشر می کند، و نیز با شرکت فعالانه در فعالیتهای جنبش زنان، دقیقه ای از مبارزه برای آزادی و دموکراسی دست برنداشته بود، چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد و ماهها در سلول انفرادی و تحت فشار بازجویی های سنگین قرار داشت. شیوا که پس از 100 روز حبس در بخش امنیتی زندان اوین، با تودیع 200 میلیون تومان (200 هزاردلار) وثیقه آزاد شده بود، تنها توانیت سه ماه را در کنار خانواده و دوستان خود به سر برد. شیوا که به محض خروج از زندان فعالیتهای خود را از سر گرفته بود، مجددا در 29 آذر 88، در پی بازداشت گسترده اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر، دستگیر شد. از آن زمان تاکنون، مقامات امنیتی، شیوا را تحت فشارهای شدید قرار داده اند تا وادارش کنند اتهام محاربه را که مجازات مرگ دارد بپذیرد. آنها برای مدتی شیوا را در سلول بسیار کوچکی که مانند قفس بوده و او حتی نمی توانسته دست و پای خود را تکان دهد نگه داشته بودند. شیوا، تاکنون حاضر نشده بپذیرد فعالیتهای مسالمت جویانه و حقوق بشری اش، جنبه تروریستی داشته است و به همین دلیل، همچنان تحت شدیدترین فشارها قرار دارد. شیوا، یکی از شجاع ترین زنان جهان، کسی که جسورانه از حقوق زندانیان سیاسی دفاع می کرد، هم اکنون در گوشه یک سلول، محروم از داشتن حتی یک خودکار و کاغذ، یا ملاقات با وکیل و یا حتی رفتن به دستشویی بدون چشم بند و بدون اجازه زندانبان است.

راستش از آنجایی که جمهوری اسلامی که همه فعالان حقوق بشر و مبارزان مدنی را، جاسوسان و عروسکهای کشورهای غربی به خصوص آمریکا می خواند، ساعتها با خود کلنجار رفتم که آیا بهتر نیست به جای تقدیم این جایزه به شیوا، که ممکن است فشار بازجویان و مقامات قضایی را بر او افزایش دهد، جایزه را به تمامی زنان دربند تقدیم کنم؟ اما در نهایت به این نتیجه رسیدم که دولت ایران، همانطور که پس از انتشار اسامی برندگان امسال، این جایزه را جایزه نوکری من برای آمریکا خوانده بود، حتی بدون تقدیم این جایزه به شیوا نیز چنین اتهامی را به او وارد خواهد کرد.

بنابراین، من به واشنگتن، برای شرکت در مراسم اهدای جایزه نخواهم آمد تا جای خالی شیوا، در آن مراسم و تمام جلسه ها و کنفرانس های رسمی پس از آن به چشم بیاید. تا همه جهانیان ببینند و بدانند آنچه بر شیوا و بر سایر مدافعان حقوق بشر، فعالان جنبش زنان و روزنامه نگاران دربند می رود. شاید که این، آبی باشد در خوابگه مورچگان!»

این هم اطلاعیه مطبوعاتی شبکه زنان تحت قوانین مسلمانان درباره همین قضیه:

http://www.wluml.org/node/6042

پی نوشت:

گزارش خبری و تلویزیونی بی بی سی از مراسم جایزه، سخنرانی هیلاری کلینتون و نرفتن من:

http://www.bbc.co.uk/persian/world/2010/03/100311_l13_awards_bravery_women_vid.shtml

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2010/03/100309_u01-shadi-washington.shtml

Advertisements
 1. #1 توسط NAsim در مارس 9, 2010 - 8:54 ب.ظ.

  واقعا دست مریزاد! متشکر از ابتکار عمل زیبایت

 2. #2 توسط سیامند در مارس 9, 2010 - 9:29 ب.ظ.

  ابتکار عمل و مواضعتان همواره زبانزد بوده. ای کاش برخی ديگر از مبارزين حقوق بشر همچون شما واقعا همواره دغدغه ی حقوق بشر داشتند. ای کاش تلاش و مبارزه برای حقوق بشر در ايران از منظر تنها ايرانی برنده ی نوبل صلح منوط به اين ماه ها نمی شد و از سال 2003 تا کنون را در بر می گرفت. ای کاش و ای کاش.

 3. #3 توسط ناشناس در مارس 9, 2010 - 10:32 ب.ظ.

  ممنون آفرین بر شما.

 4. #4 توسط سینا در مارس 9, 2010 - 10:55 ب.ظ.

  درود به شرفتون خانم صدر

 5. #5 توسط مریم در مارس 10, 2010 - 12:05 ق.ظ.

  دلیلش رو چی عنوان کردند به شما؟

 6. #6 توسط ناشناس در مارس 10, 2010 - 12:32 ق.ظ.

  What exactly was their response to your request? Did they give any reason why they think your idea was not good?

 7. #7 توسط پیام در مارس 10, 2010 - 12:35 ق.ظ.

  بسیار کار بدی کردید خانم صدر. شرکت نکردنتان در این مراسم بسیار کمتر از شرکت کردنتان پوشش خواهد گرفت. حتی می توانم بگویم کاملا ناشنیده خواهد ماند.

 8. #8 توسط ژوبین در مارس 10, 2010 - 12:38 ق.ظ.

  زنده باد شادی جان! کار بسیار بزرگی کردید و لایق این جایزه هستید.
  فقط یک نکته. قبول کنید که اونها حق داشتند که این ویدیو رو در برنامه شان نمایش ندهند، به دو دلیل: یکی اینکه این ویدیو به اندازۀ کافی حرفه‌ای نیست و دیگر اینکه محتوایش کمی تبلیغی به نظر می‌آید. شاید اگر ویدیوتان مشمول این دو مورد نمیشد امکان نمایشش بیشتر بود.
  با این حال، همچنان کار بسیار بزرگی کردید. درود بر شما!

 9. #9 توسط دامبولی در مارس 10, 2010 - 4:28 ق.ظ.

  درود بر شیرزنان سرزمین من

 10. #10 توسط ناشناس در مارس 10, 2010 - 10:40 ق.ظ.

  I guess Shadi could have gone and delivered her message and accordingly could have made much more contribution to the cause…Although her decision is totally respected, the Persian romanticism sometimes doesn’t suit with pragmatic western political agenda…This award was a political award as a sign for recognition of Iranian feminist movement with certain approach to the issue…Shadi should have follow the procedure, I guess…

 11. #11 توسط مهین خدیوی در مارس 10, 2010 - 11:40 ق.ظ.

  مرسی شادی جان درست گفتی شیواها هنگامه ها…به راحتی گم می شوند.برقرار باشی عزیزم

 12. #12 توسط arash در مارس 10, 2010 - 1:46 ب.ظ.

  shared on my facebook. I really want to know the exact reasons they did not accept to consider yoiur video. I think it is too early to blame a high profile person like Ms. Clinton anyway. May be a much lower person makes the decision.

 13. #13 توسط حسین . امیریه در مارس 10, 2010 - 2:17 ب.ظ.

  خانم صدر با تقدیم جایزه تان سزاواری خود را یکبار دیگر برای دریافت این جایزه ثابت کردید که فرصت را غنیمت شمرده دریافت این جایزه را به شما و موکل مظلومتان تبریک میگویم.

 14. #14 توسط شهلا فرید در مارس 10, 2010 - 2:55 ب.ظ.

  خانم شادی صدر به نظر من تصمیم درستی نگرفتید. اگر شما به هر دلیل معذوریتی دارید که نمی خواهید در مراسمی با حضور هیلاری کلینتون و میشل اوباما شرکت کنید، مثلا فکر کنید که جامعه از نظر دهنی این آمادگی را نداردو مستقل بودن فرد را به دلیل شرکت کردن در چنین مراسم و جایزه گرفتن را زیر سوال می برد، مسئله ای است که باید کار روشنگرانه روی آن صورت گیرد و در درجه اول خود فرد به این حد از آمادگی ذهنی برسد.
  ولی توجه کنید که شما واقعا به عنوان شادی صدر تنها، موضوع این جایزه نبودید، بلکه به عنوان فرد موثری از جنبشی که توسط هزاران نفر دیگر از جمله شیوا و بهاره و …کسان دیگر حمایت می شد، موضوع این جایزه بودید. در چنین جوایزی فکر نمی کنم کسی این توهم را داشته باشد که فکر کند واقعا برندگان این جوایز شجاع ترین ها بوده اند، که شما به دور وبر خود بنگرید بگویید نه شیوا شجاع تر بوده است. به نظر من حضور شما در این مراسم و انعکاس پیام شیواها موثر تر بود .
  در ضمن این پست شما متاسفانه کمی فرافکنی است که شما مشکلی دارید و شرکت نمی کنید بعد دوباره مقداری قضاوت و طلبکاری از دیگران تحویل می دهید.
  به هرحال امیدوار بودم که یک زن به عنوان فعال مدنی این تابوی در کنار دیگران قرار گرفتن را که وزارت اطلاعات به فعالین تحمیل کرده بشکند، که این طور نشد.
  برایتان در کارهایتان آرزوی پیروزی دارم.

 15. #15 توسط mohsen در مارس 10, 2010 - 3:50 ب.ظ.

  shadi jan boro v payamet ra hamon ja bede.
  onja begoo ke man in jayeze ra be shiva taghdim mikonam v nazaarat ra hamanja onvan kon, bavar kon aziz bishtar javab khahaim gereft.
  ba arezoye pirozi

 16. #16 توسط ناشناس در مارس 10, 2010 - 4:00 ب.ظ.

  be nazar man mirafti khili behtar payamet ro miresondi

 17. #17 توسط sam در مارس 10, 2010 - 4:12 ب.ظ.

  دولت بوش شرافتمندانه تر از دولت اوباما برخورد می کرد. نباید امیدی به آنها بست.
  آفرین به شرافت تو.

 18. #18 توسط سالومه در مارس 10, 2010 - 4:20 ب.ظ.

  به نظر من کار بسیار درستی انجام دادید. بهترینها را برایتان آرزو دارم.

 19. #19 توسط Maryam در مارس 10, 2010 - 4:25 ب.ظ.

  خانم شادی صدر. خیلی‌ متشکرم بخاطر زحمتی که کشیدید در این مدت ولی‌ به نظر من عدم حضور شما آنقدر تاثیر نخواد داشت که حضور شما در این مجلس میتونه تاثیر گذار باشه. دنیای امروز خیلی‌ دنیای هوشمندی هست. شما با حضورتون علاوه بر اینکه نما ینده کل فعالان ایران هستید، میتونید آگاهی مردم رو نسبت به انتفاقاتی که در ایران میافته بالا ببرید. ممکن شرکت نکردن شما یک حرکت اعتراضی باشه ولی‌ این حرکت به نظر من اصلا حرکت پخته أی نیست. اینجوری فکر کنید که با حضور خودتون میتونستین حتا یک نفر رو نسبت به ایران آگاه کنید. دیروز در برنامهٔ اپرا دیدم که یک خانومی ۵ ساله پیش در برنامهٔ اپرا راجع به حقوق زنان یکی‌ از کشورهای آفریقای صحبت کرده بود و همون حرکت باعث شده بود که یک خنوم که در حال تماشا کرتدن برنامهٔ اپرا بود تحت تاثیر قرار بگیر و بعد از سپانسر کردن ۲ زن آفریقای کم کم یک خیریه برای آنها افتتاح کرده و تاحالا صد‌ها نفر رو تحت پوشش قرار داده. خلاصه فکر کنم باید بیشتر روی این موضوع فکر میکردید الان که دیگه دیر شده فکر کنم ولی‌ برای دفعات بعد لطفا حضور پیدا کن. حضورت خیلی‌ خیلی‌ تاثیر گذار تر از عدم حضورت هست.

 20. #20 توسط فرانک در مارس 10, 2010 - 4:26 ب.ظ.

  به نظر من اصلا کار خوبی نبود که شرکت نکردید، این فرصتی بود که شما میتوانستید از ان به نحوه بسیار خوب استفاده کنید هم برای جنبش زنان خوب بود هم برای شیوا. نمیدانم چه شده که ماجایزه گرفتن از انگلیس و آلمان را میپذیریم ولی از امریکا را نه!!!؟ شما داشتن امکان مصاحبه با بسیاری از کانال های خبری جهان درمورد شرایط زنان در ایران را از دست دادید وبجای ان به این ویدئو کلیپ نچندان با کیفیت خوب بسنده کردید. نمیدانم باید خوشحال بود یا گریست؟

 21. #21 توسط خلیل در مارس 10, 2010 - 4:40 ب.ظ.

  سلام، با سپاس از کاری که کردی. عین نامه و ویدئو کلیپ را در وبلاگم گذاشته ام البته به نقل از فعالان حقوق بشر.

 22. #22 توسط ایمان در مارس 10, 2010 - 4:46 ب.ظ.

  سلام شادی خانم . قبلا از شخصیتتون خوشم میومد و با این کار زیبایی شخصیتتون رو چند برابر کردید . شادی خانم من همیشه می گم اگه آمریکا حالا داره از حقوق بشر ایرانی ها حمایت می کنه علتش اینه که جمهوری اسلامی سر قضیه اتمی داره سر به سر آمریکا می ذاره . ما باید خودمون حقوق بشر خودمونو به دست بیاریم البته از کمک کشورای خارجیم استفاده کنیم ولی یادمون باشه » اون کشورا فکر خودشونن نه فکر ما , پس حواسمون باشه خودمون نقش اصلی رو در به دست اوردن حقوق بشر بازی کنیم »

  شادی خانم , مصاحبتونو با BBC دیدم واقعا افتخار کردم به شما به عنوان یه » زن شجاع ایرانی » . فقط ازتون یه خواهشی دارم . امیدوار باشید و تلاش کنید , تلاش کنید که دموکراسی به ایران عزیززززززز بیاد . مطمئنم می شه اگه هرکسی خودش » امیدوار » و » پرتلاش » باشه
  مطمئن باشید شیوا هم خیلی خیلی قوی هست , اینو مطمئنم
  و در آخر » روز جهانی زن هم مبارک » مرسی که برای زن های ایرانی تلاش می کنید . مطمئن باشید خدا مراقبتونه و کمکتون می کنه [لبخند]

 23. #23 توسط Korush در مارس 10, 2010 - 4:47 ب.ظ.

  بسیار کار زیبایی بود شما هم متوجه شدید که اوباما ارزشی برای حقوق مردم ایران قائل نیست. به نظر من اوباما یک مسلمان زاده سازش کار است که مایل است به قیمت ریختن خون ایرانیان, با جمهوری کثیف اسلامی همکاری کند. جای جورج بوش قهرمان خالی

 24. #24 توسط ایمان در مارس 10, 2010 - 5:02 ب.ظ.

  راستی یادم رفت اینو بپرسم :

  دلیلشون چی بوده برای این که بیانیه شما رو نخونن و جایزه رو به شیوا تقدیم نکردند ؟ خب باید به یه دلیلی بگن » ما معذوریم … » به خاطر فلان دلیل و …

  ایمان 19 ساله از ایران عزیززززززززززززز

 25. #25 توسط bahman در مارس 10, 2010 - 5:56 ب.ظ.

  be nazare man in harekate shoma dar donyae modern va demokratik emrooz na tanha pasandideh nist balkeh yek forsate talaee niz ke dar ekhtiyare jonbesh gharar gerefteh bood ba ghahr kardane bachegane az dast dadid.shoma mitavanestid jayeze ra dar haman marasem be shiva taghdim konid zemne inke az shiva haye digar niz begooyid va efshagariye bishtari dar mored naghze hoghooghe bashar dar iran benamaeed.

 26. #26 توسط ناشناس در مارس 10, 2010 - 10:34 ب.ظ.

  Dear Shadi

  I think under conditions when we are deprived of any opportunity to voice our concerns, it is not very sinsible to ignore the opportunities that cone up every now and the. I definitely believe that human rights is a political tool in the hands of many Western countries. But with all due respect for you and your valuable efforts, I see this recent move by you, more like a sentimental reactions. What did we gain out of this? who- apart from a number of Iranains who follow such stories, found out about the reasons why you didn;t attend the event?

 27. #27 توسط ماجرای خانم (ترانه موسوی) در مارس 11, 2010 - 12:47 ق.ظ.

 28. #28 توسط سعید ب در مارس 11, 2010 - 4:43 ق.ظ.

  خانم صدر
  لازم است از طریق همکاران و دوستانی که در رسانه‌ها دارید در باره‌ی تصمیمتان اگاهی رسانی کنید.زیرا بسیار محتمل است پیامتان را بایکوت کنند.
  خرم باشید.

 29. #29 توسط ناشناس در مارس 11, 2010 - 6:54 ق.ظ.

  Sarkar khanome Sade,

  Ba arze tabrik be shoma. Be nazare man naraftan be in marasem eshtebah bood va inke bekhahid filme be in bolandi dar in maraseme kootah pakhsh shavad biadabi. In jayaze har sal etaa mishe va faghat mokhtase farde khasi nabood ke fekr beshe daran az shoma soo estefade mikonand. Tasmime khoobi nabood va ghabele dark ham nist. 9 nafar dige oonja jayezeshoono gereftan va forsati shod ke keshvareshoon ro represent konan. Heif va sad heif. Ma bayad dar aghayede siasimoon tajdide nazar konim va ba ghavaede siasiye donyaye modern ashna beshim. Be omide oon rooz.

 30. #30 توسط parwin.afrozeh در مارس 11, 2010 - 3:32 ب.ظ.

  Parwin Afrouzeh به نظر من خانم شادی صدر باید شرکت می کرد حتی اگر به گرفتن جایره معتقد نبود .ایشان بزرگواری ار خود نشان دادند.ولی انها بزرگوار نیستند.گرفتن جایزه خودش بیانگر نبود دموکراسی و…..در ایران هست.این جایزه را می توانست بعد از گرفتن به به خانم شیوا تقدیم کنند.فکر می کنید وافعآ برای آنها مهم هست که در کشور ما چه می گذرد.

 31. #31 توسط zistan در مارس 11, 2010 - 4:36 ب.ظ.

  افتخار بر شما . زنده باد بر این تصمیم و روش عمل

 32. #32 توسط نازلی در مارس 12, 2010 - 12:20 ق.ظ.

  خانم صدر

  1- ابتکارتان از نظر تئوری قابل تأمل است
  2- با نظر فرانک موافقم.
  3-کیفیت ضبط پایین بود.
  4- آنها هم به هر حال باید پخش می کردند
  5- لحن طلبکارانه نباید داشت. («شب خوش خانم کلینتون».. )
  6- کاری است که گذشته.. دیگر overanalyse اش نکنیم. به کارهای بعدی بپردازیم.
  7- دولت اوباما مطمئنا» با دولت بوش خیلی فرق می کند
  8- همه ما باید کار کنیم.
  9- چه کسی جبران اینهمه لحن و سخنان نسنجیده که از ایران به گوش می رسد را می کند؟ از دید آنها هم از ایران چهره ی خوبی دیده نمی شود با اینهمه لحن های خراب.

 33. #33 توسط فائقه در مارس 15, 2010 - 7:25 ب.ظ.

  شادی عزیز، در جایزه بعدی یادم هست روز فردای تجمع 23 خرداد در میدان هفت تیر را. یادم هست که تو را تلفنی به کلانتری فراخواندند و تو 2 ساعت تمام تقریبا مسخره شان کردی و چه داشتند بگویند. آنها که رویه قضایی نمی شناسند. قضاتشات اول قاضی می شوند بعد ممکن است جایی ثبت نام شوند برای کسب سواد. آنها اصلا نمی دانند چه می گویند. اهمیتی ندارد که همه دنیا را به چیزی متهم کنند. طالبان هم همینطور بودند. ولی اینگونه نمی ماند. باور کن. در جایزه بعدی جبران می کنی- هم تو هم شیوا. طاقت بیار خسته نشو. چشم خیلی ها به شماست. من می بینم که اوضاع به سرعت تغییر می کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: